Temperaturat nė Kosovė do tė arrijnė deri nė 40 gradė celsius
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Tė dhėnat e fundit tė qendrave evropiane tė meteorologjisė tregojnė qė Ballkani Perėndimor, nė veēanti Kosova, pritet tė pėrballet me temperatura ekstreme, veēmas gjatė kėsaj jave, ku termometri mund tė mbėrrijė deri nė 40 gradė celsius.

“Nė Prishtinė temperaturat tė martėn e kėsaj jave do tė luhaten nga minimalja 21, ndėrsa maksimalja 35 gradė celsius, ndėrkaq tė mėrkurėn, tė enjten dhe tė premten, temperaturat do tė mbėrrijnė nė deri nė 39 gradė celsius”, thuhet nė ueb faqen zyrtare tė meteorologjisė evropiane “Forcas”.

Sipas kėsaj qendre, temperaturat tė dielėn nė Prishtinė kanė qenė mes minimales 16 dhe maksimales 31 gradė celsius. Tė dhėnat e prezantuara nga kjo qendrės janė vlerėsuar reale edhe nga ana e institutit hidrometeorologjik tė Kosovės.

Drejtori i kėtij instituti, Sylė Tahirsylaj, ka thėnė se java qė po hymė pritet tė jetė java me e nxehtė nė dekadat e fundit.
Shtuar më 21/08/2011, ora 20:53
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
Get Adobe Flash player
 
Kombėtarja shqiptare ka shfaqur njė lojė tė bukur duke arritur tė barazojė 1-1 nė ndeshjen miqėsore ndaj Francės qė u zhvillua nė Stade de Rennes nė praninė e rreth 3000 tifozėve shqiptarė.

Kombėtarja shqiptare ka shfaqur njė lojė tė bukur duke arritur tė barazojė 1-1 nė ndeshjen miqėsore ndaj Francės qė u zhvillua nė Stade de Rennes nė praninė e rreth 3000 tifozėve shqiptarė.