E FUNDIT/ Milani shpëton në fund mes dramës (VIDEO)
Tahiri nuk e lë Thaçin në baltë, kërkon të jetë kryenegociator
Ish-kryenegociatorja e Kosovës për bisedimet me Serbinë, Edita Tahri, ka bërë me dije se lënia e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe për fazën finale të dialogut ndërmjet dy shteteve paraqet rrezik për Kosovën.

Në këtë intervistë dhënë për gazetën “Epoka e re”, ajo ka treguar se në këtë fazë Serbia mund të kërkojë kompetenca shtesë për asociacionin.

Tahiri i ka ftuar subjektet politike për konsensus nacional rreth kësaj çështje.

Ish-ministrja për Dialog ka treguar pse këtë fazë të dialogut duhet ta udhëheqë presidenti Hashim Thaçin dhe për këtë pikë u ka bërë thirrje partive për konsensus.

Sipas Tahirit, kjo duhet të ndodhë për arsye kushtetuese dhe për shkak të përvojës së madhe në negociata që ka presidenti Thaçi.
Shtuar më 25/05/2018, ora 08:15

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori