Sulmohet me lëndë djegëse Konsullata e Përgjithshme e Turqisë në Prizren (FOTO LAJM)

Objekti në të cilën është e vendosur Konsullata e Përgjithshme e Turqisë në Prizren, është sulmuar të hënën në orët e para të mëngjesit me lëndë djegëse, që fillimisht dyshohet të jetë koktej molotovi.

Si pasojë e sulmit, objekti ka pësuar dëme të vogla materiale, përkatësisht janë thyer xhamat e një dritareje, njofton “Koha Ditore”.

Kryeprokurori i Prokurorisë Themelore të Prizrenit, Sylë Hoxha, ka konfirmuar se ngjarja ka ndodhur të hënën, rreth orës 4 të mëngjesit.

“Objekti i Konsullatës së Turqisë në Prizren është sulmuar, me ç’rast janë shkaktuar dëme të vogla materiale dhe nuk ka persona të lënduar.

Hetuesit e forenzikës kanë dalë në vendngjarje, kanë grumbulluar prova dhe ekspertiza do të përcaktojë se me ç'ka është sulmuar ky objekt”, ka thënë Hoxha.

Sipas tij, hetuesit policorë të Drejtorisë rajonale të Policisë së Kosovës dhe Prokuroria kanë ndërmarrë veprimet e nevojshme lidhur me hetimin e rastit dhe si pasojë, tashmë janë ndaluar pesë persona të dyshimtë për këtë rast.

“Pesë persona janë duke u intervistuar në Policinë rajonale të Prizrenit”, ka deklaruar ai, duke shtuar se hetimet janë në vijim e sipër për zbardhjen e këtij rasti. /Koha Ditore/
Shtuar më 28/11/2016, ora 13:41
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori