E FUNDIT/ Makina përplas 10 vjeçarin në Vlorë
Srebrenica, plaga e myslimanëve boshnjakë
Gazeta e mirënjohur “Reuters” ka shkruar rreth tragjedisë së Srebrenicës dhe asaj ç’ka ndodhi në këtë qytet boshnjak, të banuar kryesisht nga myslimanët.

Kjo gazetë shkruan se serbët ende, pas dy dekadash nuk po pranojnë se në Srebrenicë kanë kryer genocid.

“Të shtunën, Bosnja përkujton masakrën më të rëndë që pas Luftës së Dytë Botërore. Ngjarjen, ku u vranë 8.000 burra myslimanë më 1995 nga forcat serbe”, komenton “Reuters”.

Në artikull ka edhe dëshmitarë të ngjarjes së rëndë, persona familjarë të viktimave, si dhe përshkruhet Srebrenica e sotme, qytet thuajse i harruar dhe i heshtur. /Albeu.com/
Shtuar më 08/07/2015, ora 19:00
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori