E FUNDIT/ Makina përplas 10 vjeçarin në Vlorë
Rasti “Kleçka”, Salustro flet të mërkurën
Update- Trupi gjykues për rastin Kleçka ka vendosur që ditën e mërkurë Salustro do të thotë fjalën e fundit, ndërsa pas tij do të flasë avokati i Fatmir Limajt, Karim Khan nëpërmes video-linkut nga Tribunali i Hagës.

Krejt kjo pasi është e pamundur që Khan të vijë atë ditë në Kosovë. Ndërsa të hënën pritet që të merret vendimi për vendbanimin e Limajt, që aktualisht është në paraburgim në Malishevë. /albeu.com/........................


14:00 - "Dëshmitari X" nuk ishte i sëmurë psiqik, por i ndjeri Agim Zogaj është shtirur për këtë detaj. Në këtë pëfundim ka dalë sot trupi gjykues i Gjykatës së Apelit gjatë leximit të raporteve të ekspertëve britanik.

Gjykatësi Malkolm Simons e ka deklaruar të mbyllur procedurën e provave në “Rastin Kleçka”, ku akuzohet edhe deputeti i PDK-së Fatmir Limaj.

Por, askush nuk mund ta bind Salustron që ta jap fjalën e tij përfundimtare. Pavarësisht se sot ai është dashur të flas, Salustro ka kërkuar një ditë shtesë derisa që t’i rishqyrton edhe njëherë të gjitha provat, transmeton telegraf.

“Tani ju lutem a mund ta kem një ditë shtesë që t’i rendisë mendimet dhe që t’i iki banalitetit”, tha Salustro.

Kjo pasi ai ka menduar se sot do të jenë të pranishëm në sallë ekspertët vendorë që e kanë bërë ekspertizën psikologjike të dëshmitarit X, Agim Zogaj. Kjo pasi ai ka thënë se ata nuk janë ekspert por janë dëshmitarë.

Derisa ekspertizën e Fabrizio Ramazotit dhe Richard Lejsend i kanë marrë si të lexuara. Këta të dy kanë konstatuar se Dëshimtari X është shtirur se vuan nga një çrregullim psikik. /albeu.com/
..........................


10:16 - Sot në Gjykatën Themelore të do të mbahet seanca gjyqësore në të cilën do të shqyrtohet dëshmia e të ashtuquajturit "Dëshmitari X" që u vetëvra para një viti.

Sipas avokatit të Fatmir Lamajt, Tomë Gashi do të shyrtohet rasti "Kleçka" dhe pritet që të vendoset leximi i raporteve të ekspertëve britanik lidhur me analizimin e gjendjes kritike të Dëshmitairt X.

“Gjykata ka mjaft prova për ta liruar Limajn, dëshmitarët e tjerë janë të panevojshëm”, tha ai. /albeu.com/
Shtuar më 02/09/2013, ora 16:53
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori