Sot, hyn në fuqi MSA-ja Serbi–BE
Sot ka hyrë në fuqi marrëveshja për Stabilizim Asociimin mes BE-së dhe Serbis, transmetojnë mediat beogradase. Përmes kësaj marrëveshje do të themelohen trupa që do të përcjellin zabtimin e MSA-së.

Kosova, pas arritjes Marrëveshjes së Brukselit me Serbinë, sivjet e ka marrë dritën jeshile për të filluar bisedimet me BE –n- për Marrëveshjen e Stabilizim Asociimit, shkruan Koha Ditore.

Pesë shtete të Bashkimit Evropian ende nuk e kanë njohur pavarësinë e Kosovës dhe ato, natyrisht, duhet të jenë pjesë e kësaj marrëveshjeje pasi që MSA ratifikohet veç e veç nga parlamenti i secilit vend të BE-së. /albeu.com/
Shtuar më 01/09/2013, ora 17:21
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori