Skandaloze, aparatura kundër leuçemisë ka 6 vite i prishur në QKUK
Shkaku i neglizhencës së menaxhmentit të Klinikës së Pediatrisë në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës ka gjashtë vjet që ka mbetur jashtë funksionit aparatura për diagnostikimin e hershëm të leukemisë.

Flow Cytometri është aparatura më e sofistikuar e QKUK-së për diagnostikimin e hershëm të leukemisë.

Analiza e cila kryhet nga ky aparat në Maqedoni dhe në Shqipëri kushton 600-700 euro, shkruan sot Koha Ditore. QKUK-ja është institucioni i vetëm shëndetësor në Kosovë i cili e posedon këtë aparaturë.

Ajo i është dhuruar si donacion nga organizata joqeveritare “Ndihmë Fëmijëve me Kancer” (NFK).

Drejtuesi i kësaj organizate, Ilir Gorani, ka deklaruar se për përdorimin e kësaj aparature janë trajnuar dy mjekë, por ende nuk ka filluar asgjë.

Për shkak të mosfunksionalizimit të aparaturës shoqata po i dërgon analizat e fëmijëve në një spital në Austri.
Shtuar më 16/04/2019, ora 09:52
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori