Si Merkel po e mbështet në heshtje Haradinajn
Mediat serbe po shkruajnë se shteti gjerman është duke mbështetur kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj, ndërkaq, shkruajnë edhe për vizitat e ndërkombëtarëve në Kosovë të cilët po bëjnë thirrje për heqje të taksës ndaj produkteve serbe e boshnjake.

Gjermania mbështet drejtpërdrejtë Kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj, citon sajti Demostate duke u thirrur në burime diplomatike perëndimore.

"Haradinaj dhe gjermanët ... këmbëngulin në ruajtjen e integritetit të Kosovës, ndryshe nga Shtetet e Bashkuara. Në këtë kontekst, kancelarja gjermane Angela Merkel ka thënë se nuk ka ndryshime në kufijtë e Ballkanit, e cila është shkaktuar kryesisht nga frika e Kutisë së Pandorës për pjesën tjetër të këtij rajoni, që serbët dhe kroatët në BiH dhe shqiptarët në Maqedoninë veriore duhet të vazhdojnë në të njëjtën rrugë ", citon citati i diplomacisë.

Për zhgënjimin e Beogradit nga Berlini flet gjithashtu edhe mesazhi i kësaj jave i kreut të diplomacisë serbe Ivica Daçiç, shkruan b92,transmeton Express.Daçiç tha para gazetarëve se "disa vende po luajnë një lojë të dyfishtë rreth Kosovës", duke thënë se nuk po flet për Shtetet e Bashkuara, shkruan Demostat,

Duke e shikuar mbështetjen e Gjermanisë, pozita e Ramush Haradinajt në krye të qeverisë së Kosovës konsiderohet të jetë "e paqëndrueshme dhe e pasigurt", pasi Amerika, që është aleati më i rëndësishëm i Prishtinës në Perëndim, insiston në heqjen e taksave , duke shkruar edhe për vizitën që në fundjavë pati në Kosovë Nënsekretari i Shtetit për Çështjet Politike David Hale, shkruhet në tekst.


Shtuar më 11/03/2019, ora 13:18

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori