Shuhet artisti i njohur shqiptar (FOTO LAJM)

Pëlqej
Rapsodi i njohur shqiptar, Hashim Shala ka ndërruar jetë ditën e sotme.

Kolegu i tij, Ismet Bogujevci ka bërë të ditur lajmin e ndarjes nga jeta të 82-vjeçarit përmes një postimi në rrjetin social "Facebook".

Hashim Shala i dedikoi shumë vite karrierës së tij në muzikë, duke krijuar këngë patriotike dhe folklorike.

Ai mori pjesë në qindra festivale brenda ish-Jugosllavisë dhe në botë, përfaqësoi në mënyrën më të denjë rrënjët e folklorit shqiptar dhe trashëgiminë kulturore shqiptare.

Shala kompozoi 169 këngë dhe publikoi disa albume muzikore me këngë popullore. /albeu.com/Shtuar më 19/09/2018, ora 16:55
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori