Shteti serb përkujton Esat Pashë Toptanin, "mikun e madh të Serbisë"
I ashtëquajturi drejtor për Kosovën në qeverinë e Serbisë ka njoftuar se Serbia këtë vit do ta përkujtojë Esad Pashë Toptanin.

Gjuriçi e ka quajtur Toptanin "një komandant të zotin dhe një prijës, që më tej u bë ministër i Brendshëm dhe kryeministër i Shqipërisë".

Zyrtari i lartë serb nuk tha se kur do të kujtohet më saktësisht Esad Pashë Toptani, i cili në histografinë e Shqipërisë njihet si "tradhëtar i vendit" dhe u vra në Paris nga Avni Rustemi.

Marko Gjuriç ka shtuar se Esad Pashë Toptani ishte mik i Serbisë, i cili luftoi në anën serbe edhe në frontin e Selanikut. /albeu.com/
Shtuar më 02/10/2014, ora 12:27

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori