Shqiptarët e kthyer nga lufta në Siri kërkojnë të riintegrohen
Janë rreth 314 qytetarë shqiptarë të Kosovës të cilët kanë shkuar në Siri që nga viti 2012, 120 prej të cilëve, janë kthyer të zhgënjyer me atë çfarë kanë parë dhe përjetuar atje.

Një pjesë e madhe të kthyerve janë arrestuar, ndërsa të tjerët janë dënuar nga gjykatat e Kosovës.

Mes tyre, Albert Berisha i cili është aktualisht në pritje të vendimit të gjykatës së apelit rreth dënimit të tij me tre vjet e gjysme heqje lirie, ka qëndruar në Siri në vitin 2013, por më pas është larguar për të mos u bashkuar me grupet ekstreme, si grupi militant Shteti i vetëshpallur Islamik.

Berisha së bashku me disa të kthyer të tjerë, themeloi institutin për integrim, siguri dhe deradikalizim, duke shtuar se arrestimi i të kthyerve vetëm sa shton vuajtjet e tyre dhe të familjarëve. /albeu.com/

Shtuar më 04/10/2016, ora 10:51

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori