Shqiptarët e Luginës së Preshevës kërkojnë reciprocitet
Pas nënshkrimit inicial të marrëveshjes për normalizim të marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë, më 19 prill në Bruksel, për shqiptarët e Luginës së Preshevës u krijua një situatë krejtësisht tjetër. Kështu vlerëson kreu i Komunës së Preshevës Ragmi Mustafa. Në një intervistë për Radio Kosovën, Mustafa tha se tani është koha e fundit kur kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi, në takimet e radhës në Bruksel të kërkoj më shumë të drejta për shqiptarët që jetojnë në Luginë të Preshevës.

”Serbia e ka njohur Republikën e Kosovës edhe pse ajo në dokumente nuk e shkruan apo nuk përdor. Megjithatë i ka hapur një rrugë shumë të madhe Kryeministrit Hashim Thaçi që të ngulë këmbë për shqiptarët në Luginë të Preshevës për aq sa ngul këmbë Daqiç për serbët në veri por edhe në komuna tjera të Republikës së Kosovës”, tha Mustafa.

Ragmi Mustafa potencon se shqiptarët e Luginës së Preshevës i janë drejtuar Qeverisë së Serbisë me kërkesa legjitime dhe institucionale, duke kërkuar që ata të mos diskriminohen. Në të kundërtën ai konsideron se në atë pjesë duhet të instalohet një forcë ndërkombëtare siç është KFOR-i në Kosovë.

“Është domosdoshmëri e kohës që të instalohen forcat ndërkombëtare në Luginë, përderisa nuk vetëdijesohet Serbia se këtu ka shqiptarë dhe këta duan lirinë e tyre plotë”, tha Mustafa.

Sipas Mustafës, reciprociteti i të drejtave që i gëzojnë serbët në Kosovë me shqiptarët e Luginës së Preshevës, do të krijonte një normalizim të plotë të marrëdhënieve, jo vetëm mes Kosovës dhe Serbisë, por edhe vet shqiptarëve dhe serbëve që jetojnë në këtë pjesë të Ballkanit perëndimor. /albeu.com/
Shtuar më 15/05/2013, ora 14:30

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori