Shqiptarët e Kosovës braktisin Shqipërinë, shkojnë për pushime në Maqedoni
Kolona të gjatë të veturave janë krijuar në kufirin Kosovë-Maqedoni, respektivisht në pikën kufitare në Han të Elezit.

Përzgjedhja e kosovarëve për ta kaluar fundjavën në Shkup dhe vende të tjera erdhi si pasojë e vendimit të qeverisë së Edi Ramës për taksën marramendëse të vendosur në “Rrugën e Kombit”.

Përpos veturaveshumta, Indeksonline mëson se mbi 20 autobusë të linjës për Shqipëri i janë drejtuar kësaj pike kufitare.

Tarifat e miratuara janë 5 euro për çdo kalim, për veturat e vogla dhe 10 euro për autobusët dhe kamionët.

Ky vendim ka hasur në kundërshti të shumta sidomos nga ana e banorëve të Kukësit dhe zonave përreth, të cilët e përdorin më shpesh rrugën.
Shtuar më 31/03/2018, ora 11:25

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori