Shifrat sërish të larta, 14 viktima në Kosovë
Kosova vazhdon të regjistrojë një numër të lartë viktimash dhe rastesh të reja me Covid-19. 14 persona raportohet të kenë humbur jetën në 24 orët e fundit, ndërkohë që janë shënuar edhe 639 raste të reja.

“Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka njoftuar se për 24 orë janë kryer 1565 testime. Të shtunën janë regjistruar 480 të shëruar. Totali i të shëruarve ka arritur në 23 mijë e 754. Raste aktive janë 13 mijë e 688 nga 38 mijë e 431 rastet e regjistruara deri tash. Rastet e vdekjes të regjistruara sot janë nga komunat: Prizren 4 raste (80, 73, 67, 50 vjeç), Viti 3 raste (76, 75, 73 vjeç), Gjakovë 2 raste ( 79, 61 vjeç), Prishtinë 2 raste (62, 55 vjeç), Mitrovicë 1 rast (74 vjeç), Obiliq 1 rast (69 vjeç) dhe Suharekë 1 rast (76 vjeç)”, thuhet në njoftim.

Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 243 raste, Mitrovicë 60 raste, Pejë 41 raste, Fushë-Kosovë 36 raste, Gjakovë 35 raste, Vushtrri 29 raste, Podujevë 24 raste, Klinë 20 raste, Prizren 20 raste, Lipjan 19 raste, Ferizaj 17 raste, Drenas 11 raste, Istog 11 raste, Rahovec 11 raste, Gjilan 10 raste, Skenderaj 10 raste, Obiliq 9 raste, Suharekë 9 raste, Shtime 7 raste, Deçan 4 raste, Malishevë 4 raste, Viti 4 raste, Hani i Elezit 2 raste dhe me nga 1 rast komunat Dragash, Junik dhe Zubin-Potok”, vijon njoftimi.

Shtuar më 28/11/2020, ora 15:43

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori