Serbia t’i normalizojë raportet me Kosovën
Raportuesi për Serbinë i Parlamentit Evropian, Jelko Kacin, ka thënë se edhe pas marrjes së datës për hapjen e negociatave për anëtarësimin në Bashkimin Evropian, Serbia duhet të mbyllë disa çështje të hapura.

“Para se gjithash mendoj në normalizimin e marrëdhënieve me Kosovës, dhe hapat drastikë shtetërorë në përmirësimin e gabimeve procedurale në rizgjedhjen e gjykatësve dhe të prokurorëve”, ka thënë mes tjerash europarlamentari Kacin, në një intervistë për të përditshmen e Novi Sadit, Dnevnik.

Ndryshe, Kacin sot po qëndron në Kosovë. Ai gjatë ditës pritet ta takojë zëvendëskryeministrin e Kosovës, njëherësh ministër i Administrimit të Pushtetit Lokal, Slobodan Petrovic, si dhe zyrtar të tjerë Kosovës.
Shtuar më 04/03/2012, ora 16:50

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori