'Serbia shtyu krijimin e Forcave të Armatosura'
Krijimi i ForcaveArmatosura të Kosovës është shtyrë me vendim të Beogradit.

Kështu është shprehur deputeti i Lëvizjes Vetëvendoseje, Visar Ymeri.

Sipas tij, parlamenti vendosi me shumicë thuajse absolute me 83 vota pro që të krijohet FAK'u dhe krijimi i tij nuk u miratua.

Të vetmit që kanë qendë kundër krijimit të Forcave të Armatusra ishin deputetët serbë, të cilët e kundërshtuan krijimin e FAK'ut.

Arsyetimi që u dha për të mos e miratuar ishte se 'duhet një shqyrtim më i gjerë i çështjes'.

Duke u nisur nga një logjikë e tillë, Ymeri tha se është Beogradi ai që vendosi që Kosova të mos krijojë Forcat e Armatura të saj. /albeu.com/Shtuar më 05/05/2014, ora 17:42

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori