Serbia shpërthen në shpifje të tmerrshme nga inati që shqiptarët stërviten bashkë
“Një ushtrim i përbashkët mes Ushtrisë së Shqipërisë dhe të së ashtuquajturës FSK në Kosovë e Metohi ka për qëllim të frikësojë popullin serb”.

Kështu është shprehur Millovan Drecun, që është kryetari i Këshillit të Kuvendit të Serbisë për Kosovën.

Ditë më parë, ministrja shqiptare e Mbrojtjes, Olta Xhaçka, bëri me dije se efektivë të batalionit të Mbështetjes Rajonale të Shqipërisë janë bërë bashkë me kolegët nga FSK-ja për një trajnim malor në Pomozatin të Kosovës.

Ai thotë se këto janë përgatitje për një provokim të mundshëm të dhunës në veri të Kosovës.

Drecun ka vlerësuar se ky është një demonstrim i papranueshëm i politikës së Shqipërisë së madhe, se Shqipëria nuk ka bazë për të dërguar pjesëtarët e Ushtrisë së saj në Kosovë – përveç nëse janë pushtues – dhe se, siç shprehet ai, “ajo çfarë po bën Shqipëria është e aq e rrezikshme sa që pothuajse mund përkufizohet me një shpallje jozyrtare të luftës me Serbinë”.

“Ata, me hyrjen e forcave të tyre, kanë okupuar një pjesë të territorit tonë. As OKB-ja e as NATO-ja nuk po reagojnë”, ka thënë Drecuni për televizionin serb “Pink”.

Ai ka potencuar se, sipas Rezolutës 1244të KS të OKB-së, e vetmja prezencë ushtarake në Kosovë mund të jetë ajo e KFOR-it.

“Si mundet KFOR-i të lejojë prezencën e një force ushtarake jashtë KFOR-it? Përse nuk i parandaluan ata? Kush e mori vendimin politik për të lejuar një gjë të tillë”, ka pyetur Drecuni.

Zyrtari serb shtoi se mesazhi i dërguar Beogradit thotë se Ushtria e Shqipërisë mund t’u ndihmojë njësiteve speciale të Prishtinës të përfundojnë spastrimin etnik të serbëve dhe t’i dëbojnë të gjithë ata nga Kosova.

Shtuar më 21/03/2019, ora 17:13
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori