Serbia, plane për veriun
Tadic
Beogradi po e shtyn idenë e një statusi special për Veriun. Kandidati për President të Serbisë, Boris Tadic përveç Veriut ka thënë se status të tillë duhet të kenë edhe kishat dhe manastiret serbe si dhe garanci për serbët që jetojnë në pjesën jugore. Tadic ka thënë se situata e konfliktit të ngrirë me Kosovën nuk mund të vazhdojë.

Sipas Express Beogradi po vazhdon të shtyjë idenë për një status special për Veriun e Kosovës. Para pak ditësh një propozim i tillë ishte shpalosur nga negociatori serb, Borko Stefanovic i cili kishte përmendur edhe shembuj të tjerë siç është Tiroli Jugor dhe modeli i dy Gjermanive. /albeu.com/

Shtuar më 22/04/2012, ora 10:08

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori