Serbia nuk ka punë me Kosovën
Visar Ymeri nga Vetëvendosje ka dhënë një intervistë për gazetën serbe "Danas", duke komentuar aktualitetin politik në Kosovë dhe raportet me Serbinë.

Ymeri tha se e vlerëson Marrëveshjen e Brukselit, por se jo mënyrën sesi është zhvilluar dialogu.

“Siç e dini ky ka qenë dialog i mbyllur diplomatik i zhvilluar larg syve të publikut dhe i bazuar në pozicione jashtëzakonisht jo të shëndosha e jo parimore të superioritetit politik e juridik të Serbisë karshi Kosovës. Kjo nuk është rrugë drejt normalizimit të marrëdhënieve. Krejt çka janë normalizuar në këtë mes janë takimet mes kryeministrit në ikje Hashim Thaçit dhe atij të kaluar të Serbisë Ivica Daçiq”, ka shpjeguar ai.

Ymeri ka theksuar se Vetëvendosje do ta udhëheqë ndryshe dialogun, ku nuk do të flitet më për Serbinë, por për serbët e Kosovës, të cilët duhet të ndjejnë veten pjesë e shtetit./albeu/
Shtuar më 16/09/2014, ora 17:12
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori