Serbia merr sot kryesimin e OSBE-së
Nga dita e sotme, Serbia mer zyrtarisht kryesimin njëvjeçar të Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Europë. Do të jetë ministri i Punëve të Jashtme të Servisë, Ivica Daçiç, ai i cili do të kryejë funksionin e kryesuesit të kësaj organizate. Ashtu siç tashmë është praktikë, funksionin e kryesuesit të OSBE e mban Ministri i Punëve të Jashtme të shtetit që e kryeson atë.

Ndërkaq, pas marrjes së detyrës, ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiç, pritet të shpalosë prioritetet e kryesimit para Këshillit të Përhershëm të OSBE-së,
Shtuar më 15/01/2015, ora 10:39
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori