Serbia kërkon dy vula në kufi
Ngërçi i situatës me doganat dhe tregtinë në, ka sjellë një propozim të ri të serbëve, atë të përdorimit të “dy vulave”. Lajmi bëhet i ditur nga RTK, që citon mediat serbe, sipas të cilave propozohet që njëra vulë të jetë “Doganat e Kosovës”, “Dogana e Pejës” ose “Dogana e Mitrovicës”, ndërsa tjetra të jetë “Shërbimi doganor UNMIK” ose “Shërbimi doganor –EULEX”.

Kjo do të thotë që mallrat kosovare, që kalojnë kufirin, do të duhej të vuloseshin dy herë.

Kryenegociatori i palës serbe në bisedimet me Prishtinën, Borislav Stefanovic, deklaroi se serbët e veriut të Kosovës duhet të jenë të bashkuar nëse duan që të respektohet marrëveshja e arritur pas krizës së ditëve të fundit.

Ai akuzoi edhe disa parti politike se po përcajnë serbët e veriut dhe tha se barrikadat që po qendrojnë ende në Veri të Kosovës janë një mënyrë për respektimin paqësor të marrëveshjes me KFOR-in.

Sipas tij, disa zyrtarë ndërkombëtarë, përfshirë këtu edhe Piter Feith kanë mbështetur qeverinë e Prishtinës dhe persona të tjera, që sipas, Stefanovic, kujtuan se kanë të drejtë të marrin kontrollin e veriut me dhunë.
Shtuar më 15/08/2011, ora 12:12

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori