Serbia dominon inportet e Kosovës
Pëlqej
Serbia zë vendin e parë për importe në Kosovë për vitin 2013-të.

Ndërsa pas saj, Italia dhe Shqipëria janë shtetet që dominojnë eksportet.

Sipas një studimi të Open Data Albania (ODA), Republika e Kosovës në vitin 2013 ka importuar 285 milionë euro nga Serbia, 253 milionë euro nga Gjermania dhe 229 milionë euro nga Italia.

Importet e Kosovës në total shkojnë në vlerën e 2.4 milionë eurove.

Ka një ndryshim në rankimin e vendeve që kryesojnë importet me Kosovën, pasi më 2005, eksportet kosovare dominoheshin nga Maqedonia, Serbia e Gjermania, ndërsa eksportet shqiptare dominoheshin nga Italia, Greqia dhe Kosova. /albeu.com/

Shtuar më 03/08/2014, ora 10:42
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori