Serbia dërgoi teste për Kosovë apo për Kosovë e Metohi? Kurti përgjigjet shkurt
Kryeministri në detyrë, Albin Kurti është pyetur në Debat Plus nëse testet nga Serbia kanë ardhur për Kosovën, apo siç e quajnë ata Kosovë e Metohi.

“Për besë nuk e kam parë dokumentacionin e atyre testeve, ministri Vitija është kompetent për tu përgjigjur në këtë pyetje”, ka thënë ai shkurt.

Tutje ai ka thënë se Serbia ka besuar që qeveria e Kosovës nuk do t’i testojë serbët për covid19.

“Jam informuar nga ministri Vitia, sonte Serbia ka besuar që qeveria e Vetëvendosjes nuk do t’i testojë serbët, ka pasur një besim të tillë, dhe me pastaj janë befuauar për të mirë se si ne nuk i kemi dalluar qytetarët në bazë të komunave apo partive por as në bazë të partisë dhe virusi nuk na dallon neve, më pastaj kanë shprehur një llojë gatishmërie, një lloj dërgesë për rreth 1 mijë teste, nuk do të kemi nevoje të ua kthejme, ishte gjest i vullnetit të mirë, nuk do të përdoren vetëm për serbët”, ka thënë ai.
Shtuar më 17/04/2020, ora 21:24

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori