Serbia anulon pjesëmarrjen në takimin për lëvizjen e lirë
Pëlqej
Takimi i parashikuar për sot në kuadër të bisedimeve të grupeve punuese në Bruksel për çështjet e lëvizjes së lirë nuk është mbajtur, pasi pala serbe e ka anuluar pjesëmarrjen. Qeveria në Beograd kishte paralajmëruar më herët se do të merrte hapa konkretë si kundërpërgjigje ndaj vendimit të Prishtinës për të ndaluar hyrjen e zyrtarëve serbë në territorin e Kosovës, gjatë kohës së fushatës parazgjedhore që ka nisur sot. Zyrtarët serbë kanë thënë se vendimi dëmton marrëveshjen e Brukselit dhe autoritetet serbe do të ndërmarrin hapa konkretë në përgjigje të këtij vendimi. Të njëjtin qëndrim ka mbajtur edhe Këshilltari i Presidentit të Serbisë, Marko Gjuric.
Shtuar më 03/10/2013, ora 16:48
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori