Serbët "injorojnë" shtetin e Kosovës
Pëlqej
Aplikimi i simboleve shtetërore në veri të Kosovës mbetet një sfidë për qeverinë e vendit.

Nuk mund të shohësh simbole të shtetit të Kosovës para hyrjeve të ndërtesave në veri, thuajse në asnjë komunë të banuar nga serbët e deri në dokumentacione nuk gjenden simbole të shtetit.

Ndërkaq, përfaqësues të ekzekutivit janë zotuar se në veri do të nisë aplikimi i simboleve shtetërore.

Kjo gjendje ëhstë pranuar dhe nga politikanët, të cilët kanë thënë se ajo vjen si rezultat i "rezistencës" së popullësisë serbe për të mos pranuar simbolet e shtetit të Kosovës. /albeu.com/
Shtuar më 04/08/2014, ora 09:36
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori