Mbyllet dera e negociatave për Shqipërinë
Serbët festojnë Vidovdanin
Kisha ortodokse serbe dhe besimtarët e saj sot festojnë 624 vjetorin e Betejës së Kosovës. Kjo datë, të cilën historia e kujton si një betejë të humbur të ushtrive aleate kundër pushtimeve osmane në këtë pjesë të Ballkanit, serbët e festojnë si fitore.

Jo njëherë këta gjatë historisë këtë ngjarje e kanë përdorur për qëllime shoviniste antishqiptare. Në gjashtëqindvjetorin e saj, kreu i atëhershëm serb, Sllobodan Millosheviq paralajmëroi gjakderdhjen që do të zhbëjë Federatën Jugosllave, për të përfunduar vetë si kriminel lufte në Tribunalin ndërkombëtar të Hagës, ku do të jetë fundi i jetës së tij, shkruan Indeksonline.

Serbët vazhdojnë të ushqehen me këtë histori të Betejës së Kosovës. Në Gazimestan vazhdojnë të bëjnë pelegrinazh çdo vit, shpesh me sjellje e simbole provokative. Sivjet pjesëmarrësve u është tërhequr vërejtja nga Policia e Kosovës, por edhe nga autoritetet e Beogradit, që të shmangin simbolet provokuese.

Në tempujt ortodoksë serbë janë paralajmëruar liturgji, kurse në Gazimestan parastos. Është paralajmëruar edhe ardhja e shumë zyrtarëve serbë.

Policia e Kosovës ka njoftuar se do të merret me sigurimin e mbarëvajtjes së kësaj feste. Ajo ka njoftuar se aksionet i ka koordinuar me Policinë e EULEX-it, me KFORIN si dje me MUP-in e Serbisë. /albeu.com/
Shtuar më 28/06/2013, ora 11:12
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori