Serbët e Mitrovicës ndërpresin kontaktet me EULEX-in
Serbët në veri të Mitrovicës kane deklaruar se kanë ndërprerë të gjitha kontaktet me policinë e Bashkimit Evropian. Ata fajësojnë EULEX-in për mbështetjen e “autoriteteve shqiptare në rajonin e mbizotëruar nga serbët”.

Në një vendim të miratuar dje, përfaqësuesit serbë paralajmërojnë se nuk do të bashkëpunojnë as me paqeruajtësit e KFOR-it dhe Agjencinë e SHBA-ve për Zhvillim Ndërkombëtar.

Zëdhënësi i EULEX-it, cituar nga REl, Nikolas Hauton, tha se ky veprim nuk do të ndikojë në punën e gjyqtarëve dhe të policisë së BE-së.

Vendimi megjithatë vlerësohet të jetë një pengesë në përpjekjet ndërkombëtare për të shtrirë kontrollin në gjithë territorin e vendit.
Shtuar më 30/03/2011, ora 11:49

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori