Serbët e Kosovës do të kenë ushtrinë e tyre?!
Ish-kryetari i Këshillit për Kosovën në parlamentin e Serbisë, Milovan Drecun është shprehur se nëse Kosova do të ketë ushtrinë e saj,e dhe serbët e veriut duhet ta kenë ushtrinë e tyre.

Ai thotë se ligji që transformon FSK-në në Forcat e Armatosura të Kosovës është një ligj diskriminues ndajs serbëve në Kosovë.

"Këto forcaarmatosura do të jenë pasuesi i UÇK-së, e cila u transformua në Trupat Mbrojtëse të Kosovës, e cila u quajt më vonë Forca e Sigurisë së Kosovës, dhe tani po krijohet një ushtri që është e panevojshme dhe destabilizuese e situatës", ka vlerësuar Drecun. /albeu.com/


Shtuar më 06/05/2014, ora 09:52

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori