Shkon në 105 numri i subjekteve të paraqitura në KQZ
Update- Në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve të Kosovës, deri mbrëmë në mesnatë, kur ishte afati i fundit, janë paraqitur 105 subjekte politike, përfshirë 33 parti politike, dy koalicione, 53 inciativa qytetare dhe 15 kandidatë të pavarur.

Nga këto, citon Radio Evropa e Lirë gazetën “Danas” të Beogradit, 28 janë subjekte ose individë serbë. Prej subjekteve serbe, është paraqitur lista e përbashkët me emrin “Iniciativa Qytetare Serbija”, në të cilën janë të përfshirë kandidatët për kryetarë të 24 komunave në pjesën jugore dhe veriore të Kosovës, pastaj lista “Serbia, Demokracia, Drejtësia – Oliver Ivanoviq”, Iniciative demokratike dhe iniciativat qytetare nga Leposaviqi, ka konfirmuar, Miradije Marviqi, drejtoreshë ekzekutive e Zyrës së KQZ-së për regjistrimin e partive. /albeu.com/


.................................


11:20 - Me listë të përbashkët "Serbija" kanë aplikuar serbët në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve, të cilën e dorëzoi mbrëmë kreu i të ashtuquajturit qark i Kosovës, Vlladeta Kostiq.

Lista qytetare unike serbe në zgjedhjet lokale të 3 nëntorit, do të përfaqësojë serbët në 24 komuna të Kosovës, citon Koha Ditore. Pas aplikimit të serbëve, tani në KQZ numri i subjekteve që kanë aplikuar për të garuar në këto zgjedhje ka arritur në 102, nga të cilat 18 janë serbe, 33 parti politike, 2 koalicione, 53 nisma qytetare dhe 15 kandidatë të pavarur.

Nuk ka konfirmime në KQZ nëse të gjithë do të certifikohen. /albeu.com/
Shtuar më 05/09/2013, ora 13:57
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori