Rikthehet normaliteti mes Kosovës dhe Serbisë
Duket se është kthyer normaliteti mes Kosovës dhe Maqedonisë, pasi qeveritë e dy vendeve kanë miratuar heqjen e barrierave dhe embargove.

Në pikat kufitare Bllacë dhe Jazhincë ishin ministrat e dy vendeve, Valon Saraçini dhe Mimoza Kusari Lila, për të vërtetuar dhe mundësuar lirimin e kufirit.

“Nga mesnata sonte, shfuqizohet vendimi për importin e mallrave nga Maqedonia si dhe hiqet taksa për individë dhe mjete transporti nga ana e Maqedonisë”, thuhet në komunikatën e lëshuar nga Ministria e Tregtisë dhe Industrisë të Kosovës.

Ndërkohë nga ana qeverisë së Maqedonisë janë marrë të gjitha masat për të larguar pengesat, sidomos bllokadën e vendosur nga transportuesit maqedonas Makamtrans. /albeu.com/
Shtuar më 15/09/2013, ora 10:29
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori