Rebelimi i Ivanoviçit
Pëlqej
Politikani serb që vuan prej muajsh në paraburgim, për shkak se dyshohet për krime lufte ndaj shqiptarëve, ka folur sërish nga ambjentet e paraburgimit.

Ai është shprehur se arrestimi i tij është bërë "për të vënë ekuilibër" në mes shqiptarëve dhe serbëve të arrestuar nga ana e EULEX-it.

"EULEX-it i duhet një “peshk i madh” nga serbët për ekuilibër etnik në arrestime dhe në gjykime edhe pas raport të Dic Marttyt dhe paralajmërimit të formimit ë gjykatës speciale ", vlerëson Ivanoviç për "Danas".

Ivanoviç konsideron se moslënia e tij të mbrohet në liri, është një masë ndëshkuese që frikëson edhe serbët e tjerë.

Ai ka folur edhe për situatën politike në Kosovë, ku vlerëson se Lista Serbe duhet të hyjë në qeveri për të mbrojtur interesat e serbëve që jetojnë në shtetin e Kosovës.

"Deri te zgjidhja e favorshme e vendeve të rezervuar, Asociacioni serb i komunave, siguria e serbëve, siguria juridike, kthimi dhe çështje të tjera, do të zgjidhen përmes bisedimeve e të gjata me shqiptarët, të huajt dhe ë kombinim e para se gjitha në koordinim me Beogradin zyrtar kushdo që të jetë në krye të Qeverisë" ka theksuar ai./albeu.com/
Shtuar më 25/08/2014, ora 11:02
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori