Rebelimi i Vetëvendosjes!
Nga Dionis Xhafa

Një dimër i ftohtë po e përcjell Prishtinën edhe këtë fundvit të 2015-tës. Është dimër me stuhi, i pazakontë, jo vetëm për nga stina si e tillë, por edhe nga atmosfera politike në Kosovë.

Sërish Lëvizja Vetëvendosje, që në “kryeneçsinë” e vet thotë se nuk lëshon aspak në disa parime, deri aty sa të deklarojë se “ose Kosova pa Zajdenicë, ose shporret kjo qeveri”.

Protestat, të konsideruara shpesh të dhunshme nga pushteti kanë marrë përmasa të gjëra. Janë djegur makina zyrtarësh, janë shkatërruar zyrat në kryeqytet me parimin e shpallur tanimë të VV-së, “s’mund të ketë qetësi aty ku ulërin padrejtësia”.

Një element i pazakontë ishte se një politikan nacionalist ekstrem serb, Marko Jakshiç lëvdoi Dardan Molliqajn, për shkak se sipas tij “deputeti shqiptar po iu vinte flakën zyrave të Republikës së Kosovës”.

Jakshiç madje tha se “Vetëvendosje ka marrë para nga Beogradi që ti kryejë veprimet e dhunshme”.

Dashakeqësia e disa medieve arrin deri aty sa të thonë se derisa politikani serb mbështeti deputetin e VV-së, Vetëvendosje është parti pro-serbe. Absurde! Alogjike!

Vetëvendosje në mos është e vetmja lëvizje apo parti politike në trojet e banuara nga shqiptarët që është parimore në qëndrimet e saj dhe e pakompromistë kundrejt pushtetit fashist, dhunues apo të padrejtë të ushtruar nga Serbia apo politikanët serbë.

Në këtë vijë logjike, kryetari aktual i Lëvizjes Vetëndosje Visar Ymeri akuzoi pushtetin se po legjitimon deri edhe kriminelët e Serbisë, duke dhënë si shembull faktin se gjenerali serb Ljubisha Djokoviç, i akuzuar nga organizata humanitare në Beograd për krime lufte mbi popullatën civile në Kosovë, sot më 2015 kthehet pa frikë në vendin e krimit, po në Kosovë.

Tanimë deputeti i VV-së Albin Kurti botoi një shkrim për situatën politike në Kosovë dhe rrezikun që i kanoset vendit, me titull “Shansi ynë i fundit në hapin e tyre të parafundit”.

Kurti theksonte edhe njëherë rrezikun e bosnjëzimit të Kosovës si kryeshqetësimin e tij dhe të njerëzve nga opozita, të VV-së, AKK-së dhe NISMA që po protestojnë rrugëve të Prishtinës.

Edhe vetë zëdhënës dhe diplomatë ndërkombëtarë e kanë thënë se “Marrëveshja e Dejtonit”, e cila i dha fund konfliktit të përgjakshëm në Bosnje, ishte një marrëveshje e nxituar dhe me qëllimin e vetëm që Serbia të hiqte dorë nga lufta.

Bosnja sot e kësaj dite mban mbi kurriz liderin nacionalist serb Milorad Dodik, i cili bën ligjin në Bosnje dhe Herzegovinë dhe se Bosnja mbetet ende një shtet me struktura shtetërore më të dobëta dhe më të keqorganizuara në të gjithë Evropën.

Kurti në shkrim thekson edhe se Kosova e Bosnja, të dyja të djegura nga Serbia janë sot plaga e Ballkanit dhe e Evropës, shtete me papunësi rekord, të rrënuara në themel dhe shumë më poshtë në nivel ekonomik se çdo shtet i kontinentit evropian.

Tjetër fakt është se Vetëvendosje në qëndrimet e saj gëzon simpatinë e disa figurave të njohura në Kosovë. Azem Vllasi, shqiptari i qetë që e luftoi në heshtje Millosheviçin dhe e “fitoi luftën” mendon se Marrëveshjet e Brukselit e dëmtojnë Republikën e Kosovës.

Vllasi sugjeron që kryeministri Mustafa ti heqë nënshkrimet për krijimin e komunave serbe në Kosovë dhe për vijën kufitare me Malin e Zi.

Nga ana tjetër, Hashim Thaçi, ish-kryeministër dhe tanimë ministër i Jashtëm i cilëson veprimet e opozitës së bashkuar si protesta që marrin reaksion nga fakti që opozita nuk ka pushtet.

Kjo mund të jetë deri diku e vërtetë për AAK-në e Haradinajt dhe për NISMA për Kosovën e Fatmir Limajt, që me siguri do të donin të kishin më tepër pushtet nga sa kanë.

VV ndërkaq ka jo pak pushtet, pasi qytetarët i kanë besuar komunën më kryesore të vendit, Prishtinën.
Tjetër diskutim është se nëse Vetëvendosje beson realisht në parimet që parashtron dhe i kryen këto veprime për ideale të larta apo se janë veprime për rebelizëm, “sa për të rënë në sy”, pasi që rebelizmi është me doza jo të pakta në rradhët e LVV-së.

Derisa Vetëvendosje po mbrohet nga disa personalitete të njohura dhe derisa shembulli i Bosnjës së shkatërruar është këtu në derë, në Ballkan, vështirë se veprimet e VV-së janë vetëm rebelizëm, por se ato duket të kenë të bëjnë më tepër me parimet e kësaj force politike. /Albeu.com/Shtuar më 24/11/2015, ora 02:08

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori