Reagon Mogherini: Jo vetëm Prishtina, por edhe Beogradi shkeli marrëveshjen e mbrëmshme
Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Europian, Federicka Mogherini ka shprehur "keqardhje për të gjitha palët e dialogut", pasi asnjëra nga palët nuk e kanë respektuar takimin e mbrëmshëm në Bruksel.

"Më vjen keq që nuk i janë përmbajtur të gjithë kësaj dhe i ftojmë që të përmbahen dhe zhvillimet t'i ndërtojnë mbi bazën e marrëveshjeve të arritura dje", ka thënë përfaqësuesja për media e Federika Mogherinit, Maja Kocijancic.

Federicka Mogherini tha se të dyja palët ranë dakord për të kapërcyer tensionet, por që u shkel nga të dyja palët.

Ndërkohë, kryeministri serb Aleksandër Vuçiç, i ka kërkuar Mogerinit të marrë masa ndaj Kosovës për shkeljen e marrëveshjes, transmetojnë mediet serbë.

Ndërkohë, Mogherini është shprehur se ka pasur shkelje të marrëveshjes nga të dyja palët pjesëmarrrëse në Bruksel.

Ajo tha se i falënderon palët nga Beogradi e Prishtina për dialogun konstruktiv, dhe theksoi se është e rëndësishme që të ruhet dialogu në nivel të presidentëve dhe kryeministrave. /albeu.com/

Shtuar më 25/01/2017, ora 14:20

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori