Rasiç: Serbët janë autoktonë në Kosovë
Deputeti i Kuvendit të Kosovës, Nenad Rasiç është shprehur se serbët, si "autoktonë" në Kosovë, duhet të vendosin vetë për të ardhmen e tyre.

Kryetari i Partisë Progresiste Demokratike është shprehur se Beogradi nuk i ka ndihmuar serbët në formën siç është pritur me ide e propozime ekonomike.

Sipas Rasiç, edhe Lista Serbe nuk ka bërë aq sa e meritojnë serbët në veri të Kosovës.

Duke folur për të ashtuquajturin “Park i Paqes” mbi urën e Ibrit, Rasic ka thënë se ky problem nuk mund të zgjidhet nga shqiptarët dhe serbët, pa ndërhyrjen e Brukselit.

Rasiç beson se ka ardhur koha që shqiptarët dhe serbët të jetojnë në paqe, por se serbëve u duhet njohur e drejta legjitime, si autoktonë në Kosovë. /albeu.com/
Shtuar më 17/08/2014, ora 09:34
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori