Rashiq: Trump nuk e di se ku është Kosova dhe Serbia
Kryetari i partisë Demokratike Progresive, Nenad Rashiq nuk sheh asnjë ndryshim të politikës Amerikane me Kosovën dhe Serbinë, shkruan Albeu.com

I futar në Pressing në T7, Nenad ka nisur të komentojë letrat të cilat Presidenti i Shteteve tëë Bashkuara të Amerikës ia nisë Kosovës edhe Serbisë.

Mesazhi kryesor në të dyja letrat sipas Rashiq është ftesa për një marrëveshje mes Kosovës dhe Serbisë dhe sigurisht një mesazh nga i pari I Shtëpisë së Bardhë është tejet inkurajues.

“Inkurajon shumë sepse BE, edhe pse kanë kaluar 7 vjet negociata, gjithçka hodhi poshtë për një ide të para disa muajve, për korrigjim kufiri”, tha Rashiq.
“Një element për mua ky tragjik. Aty shihet mos serioziteti i BE’së”, shpjegon ai.

Sidoqoftë sipas tij politika amerikane për ballkanin nuk ka ndryshuar me ardhjen e Trump në pushtet.
Trump nuk jam i sigurt që e di se ku është Kosova e Serbia. Këtë e bën Administrata e cila e ka një zhvillim të aktiviteteve siç ka qenë planifikuar. Nuk pres që diçka revolucionare të ndodh”, thotë Rashiq. /albeu.com/
Shtuar më 19/02/2019, ora 21:27
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori