Rakiç kërkon "Mitrovicën e Madhe"
Memorandumi i mirëkuptimit për caktimin e kufijve mes dy komunave të Mitrovicës nuk ka gjasa që të nënshkruhet në një të ardhme të afërt.

Kjo pasi kryetari i Mitrovicës së Veriut, Goran Rakiç, nuk lëshon pe dhe kërkon që definimi i kufijve të bëhet sipas Statutit të Komunës Veriore.

Në anën tjetër, kryetari i Mitrovicës së Jugut, Agim Bahtiri, insiston që kufijtë administrativë në mes të dy komunave të bëhen sipas Ligjit për Kufijtë Administrativë të Komunave dhe në pajtim me Pakon e Ahtisarit.

Bahtiri edhe një herë, të shtunën, e ka porositur Rakiqin që të reflektojë në të mirë të qytetarëve të të dy pjesëve të Mitrovicës dhe ta nënshkruajë Marrëveshjen për Kufijtë.

Ai gjithashtu ia ka bërë të ditur Rakiqit se ka përfituar më shumë territor, se që në të vërtetë ka Komuna Veriore.

I pari i Mitrovicës së Jugut, gjithashtu, i ka bërë thirrje atij të Veriut që të marrë kurajë dhe përveçqë ta nënshkruajë Memorandumin për Kufijtë Administrativë në mes të dy komunave, t’i heqë edhe të gjitha barrikadat në pjesën veriore, duke përfshirë edhe atë "Parku i Paqes", shkruan "Zëri". /albeu.com/
Shtuar më 01/11/2015, ora 09:47

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori