Qytetarėt e Maqedonisė reagojnė kundėr vulave kosovare
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Qytetarėt e Maqedonisė reagojnė kundėr vendosjes sė vulave tė vendosura nga autoritetet doganore tė Kosovės nė pikat kufitare Bllacė dhe Jazhincė.
Reagimi i tyre vjen, pasi qė ata mund tė pėrballen me probleme gjatė kalimit tė pikave kufitare serbe, pėr shkak tė posedimit tė vulave tė Republikės sė Kosovės.

“Ne respektojmė kėtė vendim, mirėpo jemi tė frikėsuar se ndoshta mund tė pėsojmė ndonjė ndėshkim apo dėnim nėpėr pikat kufitare serbe, nė ndonjė rast nėse na kėrkohet pasaporta gjatė lėshimit tė Serbisė. Herėn e parė kemi pasur probleme dhe jemi detyruar tė paguajmė edhe gjoba. Po ashtu jemi pėrballur me pritje tė gjata nė kufi dhe mė pas ka pasur edhe anulimi i atyre vulave”, thekson pėr Ina, Ramiz.H, i cili thotė se pėr arsye tė aktiviteteve tė biznesit i bie tė udhėtojė drejt vendeve perėndimor dhe tė kalojė transit nėpėr Serbi.

Qytetarėt qė punojnė dhe kanė obligime tė pėrditshme nė Kosovė theksojnė se nė rast se vazhdon kjo praktikė, atėherė pasaportat e tyre do tė mbushen me vula brenda njė periudhe tė shkurtėr.

“Janė vula tė mėdha dhe po na i mbushin pasaportat. S`po ėshtė lehtė pastaj me nxjerrė pasaportė re. Apelojmė qė ta shohin ndonjė vendim tjetėr, derisa tė ketė marrėveshje pėr kalim tė kufirit me letėrnjoftime”, thekson njė kalimtar nė pikėn kufitare Bllacė.

Qytetarėt e Maqedonisė dhe ata tė Kosovės shpresojnė se sė shpejti do tė arrihet dhe praktikohet marrveshja pėr kalimin e kufijve vetėm me letėrnjoftime dhe tė shmangen procedurat e pasaportave. Njė marrėveshje tė tillė deri tani Maqedonia ka arritur me Beogradin, Tiranėn dhe Podgoricėn. MPB e Maqedonisė ka paralajmėruar se sė shpejti njė marrėveshje e tillė do tė firmoset edhe me Prishtinėn.
Shtuar më 26/03/2012, ora 18:55
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.