Qeveria, mes Vetëvendosjes dhe Listës Serbe
Si Lëvizja vetëvendosje, ashtu edhe Lista Serbe janë jashtë ndonjë koalicioni për formimin e qeverisë së ardhshme.

Mirëpo, me numrat që i kanë, këta dy subjekte politike mund të vendosin për qeverinë e ardhshme të Kosovës.

Kriteret e Vetëvendosjes ndaj bllokut LDK-AAK-NISMA janë ndalimi i bisedimeve me Serbinë, si dhe ndalimi po ashtu i privatizimit të Postës së Trepçës.

Mirëpo, pa kritere nuk është as Lista Serbe.

Ajo kërkon që të ndalet privatizimi në hapësirat ku jetojnë serbët, si dhe krijimi sa më i shpejtë i Asociacionit të Komunave Serbe.

Nga blloku i LDK-AAK-NISMA thonë se janë të gatshëm të hyjnë në bisedime dhe se mund të gjenden dhe zgjidhje me ndërmjetësim për këto raste. /albeu.com/


Shtuar më 06/08/2014, ora 13:08

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori