Qeveria këshillon qytetarët: Mos udhëtoni në Maqedoni
Ministria e Tregtisë dhe Industrisë (MTI), mbetet e vendosur për mos heqjen e masave të ndërmarra për bllokimin e importit të produkteve me origjinë nga Maqedonia, deri në vendimin e palës maqedonase, për heqjen e të gjitha barrierave tregtare dhe të lëvizjes së lirë të njerëzve ndaj Republikës së Kosovës.

MTI, u bën thirrje qytetarëve të Kosovës që, përveç në raste urgjente, për shkak të situatës së papërshtatshme, t’u shmangen shkuarjeve në Maqedoni.

“Për shkak të bllokimit të kufirit që është bërë me automjete transportuese dhe autobusë në territorin e Maqedonisë para pikëkalimeve kufitare në Bllacë dhe Jazhincë të Maqedonisë, qytetarët e Kosovës momentalisht lejohen të kalojnë kufirin vetëm në këmbë. Aktualisht kufiri është i mbyllur për të gjitha automjetet, ndërsa kalimi i këmbësorëve bëhet pa pengesa nga të dyja anët e kufirit. Situata është e qetë dhe stabile”, thuhet në një komunikatë për media të MTI-së.

Po ashtu, në komunikatë thuhet se Qeveria e Kosovës mbetet e përkushtuar për zgjidhjen sa më të shpejtë dhe në rrugë institucionale të problemeve tregtare dhe të lëvizjes së lirë të qytetarëve me Republikën e Maqedonisë.

Ndërkhë mbetet i bllokuar kufiri Kosovë-Maqedoni në dy vendkalimet kufitare në Han të Elezit dhe Glloboçicë, për shkak të protestës së transportuesve të Maqedonisë.

Disa kamionë dhe autobusë kanë ndalur automjetet e tyre qindra metra larg vendkalimeve kufitare në pjesën maqedonase, dhe nuk lënë makinat që të kalojnë, për shkak të pakënaqësisë me embargon tregtare që imponoi Kosova të hënën, transmeton Rel.

Doganat e Kosovës shpjegojnë se qarkullimi me Maqedoninë pothuajse është ndërprerë i tëri.

“Është bllokuar transporti edhe i udhëtarëve edhe i maunave. Kjo për shkak se shoqata e transportuesve të Maqedonisë është duke protestuar në palën maqedonase”, thotë për Radion Evropa e Lirë zëdhënësi i doganave Adriatik Stavileci.

Sipas tij, në zonën neutrale kufitare Maqedoni-Kosovë, vazhdojnë të qëndrojnë dhjeta kamionë transportues, të cilët kanë ngelur aty prej se ka hyrë në fuqi udhëzimi për ndalimin e importit të produkteve maqedonase.

Në bazë të asaj që thonë në Prishtinë duket se këta kamionë do të mbesin edhe për një kohë të ngujuar në këtë tokë të askujt.

Ministrja e Tregtisë dhe Industrisë Mimoza Kusari-Lila thotë për Radion Evropa e Lirë, se topi është në fushën e Shkupit zyrtar.

“Tërësisht situata varet nga pala maqedonase. Në rast se Qeveria e Maqedonisë ka për synim zgjidhjen e situatës dhe heqjen e masave, atëherë në të njëjtin moment ne do të heqim masat tona”, shpjegon ajo.

Bllokada e rrugëve që çojnë për në kufirin maqedonas-kosovar janë rezultat i “betejës” tregtare ndërmjet të dy vendeve, e cila u nxit pas ndalimit të importit të miellit dhe grurit të prodhuar në Kosovë për në Maqedoni.

Më pas Kosova vendosi embargo ndaj produkteve maqedonase.

“Vendimi nuk do të tërhiqet, përderisa të jetë në fuqi vendimi i Maqedonisë, në fakt dy vendimet e Maqedonisë, edhe të kufizimit të miellit, edhe të kufizimit të lëvizjes së lirë të qytetarëve”, këmbëngul zëvendëskryeministrja Mimoza Kusari-Lila.

Të dielën Shkupi zyrtar e çoi tutje këtë reciprocitet, por jashtë aspektit tregtar.

Maqedonia futi një taksë rrugore, ku secili kosovar që shkel tokën maqedonase duhet të paguaj 2 euro, ndërsa për makinë 5 euro.

Prishtina u irritua nga ky vendim dhe nga e hëna mbylli kufirin për të gjitha produktet e prodhuara në Maqedoni. /albeu.com/
Shtuar më 10/09/2013, ora 18:26
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori