Qeveria e Maqedonisë t'i lërë të qetë shqiptarët
Lëvizja ”Zgjohu” ka reaguar ndaj vendimit të Qeverisë së Maqedonisë për vendosjen e taksës hyrëse për qytetarët e Kosovës në Maqedoni bashkë me automjetet që vijnë nga Kosova.

“Konsiderojmë që ky vendim i njëanshëm i Qeverisë në Shkup dëmton rëndë ekonominë e vendit, por njëkohësisht vendos në situatë të vështirë edhe shqiptarët në të dy anët e kufirit për arsye të lidhjeve të afërta familjare midis tyre.

Ky vendim vështirëson edhe qarkullimin e njerëzve në vendkalimet e pakta me Kosovën për shkak të radhëve të gjata të automjeteve”, thuhet në një komunikatë për media.

Lëvizja ZGJOHU! fton Qeverinë e Maqedonisë që ti lë të qetë qytetarët shqiptar nga Kosova dhe familjarët e tyre në Maqedoni nga përplasja ekonomike midis institucioneve të Kosovës dhe Maqedonisë dhe të tërheq menjëherë vendimin absurd dhe të papranueshëm. /albeu.com/
Shtuar më 09/09/2013, ora 12:13
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori