Putin me duar larg dialogut Serbi-Kosovë
Presidenti i Rusisë Vladimir Putin tha dje pas bisedimeve me homologun e tij serb Aleksander Vuçiq tha se ata diskutuan për situatën e tanishme në Ballkan dhe se Vuçiq njoftoi se Moska do të vazhdojë të mbështesë Serbinë në ruajtjen e sovranitetit dhe integritetit territorial.


“Tema e Kosovës është përpunuar seriozisht gjatë bisedimeve ruso-serbe,” tha zëdhënësi Dmitry Peskov pyetur për mundësitë e zgjerimit të formatin e negociatave mes Beogradit dhe Prishtinës, raporton sot TASS", transmeton Albeu.com.


“Lidhur me Kosovën, ne supozojmë se situata duhet të rregullohen me mjete politike në bazë të dialogut në mes të dy palëve, në përputhje me rezolutën 1244. Ne do të mbështesim çdo zgjidhje të pranueshme për atë që ata marrin Beogradin dhe Prishtinën”, ka thënë Putin./albeu.com/
Shtuar më 20/12/2017, ora 16:01

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori