Pushteti serb fyen myslimanët në Mal të Zi
Në Mal të Zi ka një përpjekje të vazhdueshme për të ndalur valën e personave të besimit islam.

Peshkopi serb në Mal të Zi, Amfilohie Radoviç vazhdon akoma të fyejë myslimanët, duke gjykuar, sipas tij, ngjarjet historike të shekullit të 18-të.

Radoviç, në tubimin e Ilindanit në Sinjajevinë, tubim i cili u mbajt të shtunën e kaluar, tha se "hetimi i të konvertuarve në Islam ishte një ngjarje e rëndësishme historike për Malazezët".

Mirëpo, një gjë e tillë është kundërshtuar nga Bashkësia Islame në Mal të Zi, e cila tha se pikëpamjet sllave kundër myslimanëve nuk kanë ndryshuar aspak dhe aq më e rëndë bëhet situata, kur genocidet kundër myslimanëve konsiderohen si "konvertime". /albeu.com/


Shtuar më 05/08/2014, ora 11:41
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori