Pse u arrestuan imamët dhe të tjerët?
Misioni i EULEX-it është i përfshirë në rastet e dyshimit të radikalizmit fetar në Kosovë.

Kështu ka thënë shefi në largim i EULEX-it, Bernd Borchardt.

Ai ka thënë për Koha Ditore se terrorizmi nuk po nxitet vetëm në Kosovë, por në të gjithë Evropën, e ndaj misioni evropian ka për qëllim eleminimin e tij.

Borchardt ka theksuar se të gjithë ata persona që nxisin të rinjtë tiu bashkohen grupeve radikale ose që bëhen vetë pjesë e tyre, do të merren si të pandehur.

Gjermani që ka shërbyer për dy vjet në krye të EULEX-it të Kosovës, duke folur për arrestimet e imamëve, tha se nëse ka prova se ata kanë nxitur radikalizëm, ndaj tye do të ketë masa.

Por, se tha se hetimet po vazhdojnë edhe për raste të ngjashme./albeu.com/

Shtuar më 24/09/2014, ora 09:52
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori