Pronari i agjencisë zbulon gënjeshtrën e trashë të Pacollit: Nuk na goditën serbët
Drejtori i kompanisë “Barileva Turist”, Naser Januzi, ka mohuar se autobusët me udhëtarë kosovarë janë sulmuar dje në Serbi, gjatë linjës së udhëtimit Gjermani – Kosovë.

Januzi tha për KALLXO.com se rasti i thyerjes së xhamave të autobusit ka qenë aksidental.

“Nuk jemi sulmuar, ka qenë rast aksidental. Guri ka ardhur prej kamionit rrugës edhe ka rënë në xham të shoferit. Tjetër sulm nuk kemi pasur, unë kam qenë në vend të ngjarjes”, tha ai.

Pronari i kompanisë së udhëtimit shtoi se nga aksidenti, nuk ka pasur të lënduar dhe se autobusi menjëherë ka vazhduar rrugën për në Kosovë.

“Ka ardhur edhe policia e kemi njoftuar për shkak të sigurimit të xhamave, i kemi thirrur. Nuk ka pasur asnjë provokim, tendencë apo organizim, përkundrazi na kanë dalë në ndihmë edhe policia,”, tha ai.

Në Kosovë dje është raportuar se një autobus i “Barileva Turist” është sulmuar me gurë në Serbi.

Lidhur me këtë ka reaguar edhe ministri i Jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli, i cili ka kërkuar që rastin ta dënojë edhe Bashkimi Evropian.

“Sulmi, me mjete të forta, por fatmirësisht pa lëndime në njerëz, që sot ka ndodhur ndaj një autobusi të një kompanie kosovare, përderisa po kalonte tranzit nëpër territorin e shtetit fqinj -Serbisë është i papranueshëm dhe duhet të dënohet urgjentisht nga BE-ja, komuniteti ndërkombëtar dhe vetë institucionet e rendit dhe ligjit në Serbi.

Institucionet e sigurisë të Serbisë duhet të marrin mësim nga profesionalizmi, përkushtimi dhe përgjegjësia e Policisë së Republikës së Kosovës ndaj të gjithë shtetasve dhe qytetarëve, që jetojnë në Republikën e Kosovës”, ka shkruar Pacolli në Facebook.
Shtuar më 10/09/2018, ora 14:27

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori