Prizreni, një ndër qytetet më të lashta të Evropës juglindore (VIDEO)
Qyteti i Prizrenit, i cili gjendet në pjesën jugperëndimore të Kosovës, në bazë të të dhënave arkeologjike, është një ndër qytetet më të vjetra të Evropës juglindore e më gjerë.

Të dhënat arkeologjike lënë të kuptojnë se ky territor ishte i banuar që nga antika ku njihej me emrin Theranda, në gjeografinë në shekullin e dytë para Krishtit.

E në këtë trevë banonte një popullsi dardane.

shekullin V para Krishtit, përmendet emri Peterzen.

Në vitin 1919, qyteti i Prizrenit ishte seli e Ipeshkvisë Bizantine.

Gjatë shekullit XII deri në shekullin XIV, në këto treva u vendosën prestarët e popullsisë sllave.

Në kohën e sundimit të mbretërve Dushan dhe Urosh, Prizreni herë pas here ishte selia e mbretërisë së tyre.

Për më shumë, ndiqeni kronikën e mësipërme të përgatitur nga “Zëri”, për historinë e qytetit të lashtë të Prizrenit. /albeu.com/
Shtuar më 17/12/2015, ora 09:40

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori