Përgjimet / Frikësimi i drejtorit të PTK-së (VIDEO)
Hashim Thaçi, Besim Beqaj e Adem Grabovci kishin vendosur që në krye të PTK¬së të sillnin, Nuredin Krasniqin.

Por, Krasniqi duhej të zbatonte urdhrat e atyre që po e sillnin në pozitën e ushtruesit të detyrës së kryeshefit.

Ai, nuk do të guxonte të merrte asnjë vendi. Para emërimit, Grabovci e kishte ftuar Krasniqin në zyrë. Sipas përshkrimit të vetë Grabovcit, Krasniqi ishte i frikësuar.

Ushtruesi i detyrës së drejtorit të PTK-së, nuk do të guxonte të merrte asnjë vendim pa lejen paraprake të Adem Grabovcit dhe Besim Beqajt.

Nuredin Krasniqi, ishte zgjedhur për ushtrues detyre në vitin 2011 pas largimit të Shyqyri Haxhës nga kjo pozitë. Caktimi i Krasniqit, e kishin bërë ish-kryeministri, Hashim Thaçi, ishministri i Ekonomisë, Besim Beqaj dhe ish¬shefi i Grupit Parlamentar të PDK¬së, Adem Grabovci.

Këto veprime konfirmohen nga dy përgjime telefonike të Besim Beqajt me Adem Grabovcin, që Insajderi i sjell në serinë e XXVI¬të Dosjes së Shefave. Në serinë e XII-të të Dosjes së Shefave, Insajderi ka publikuar bisedën e parë për këtë çështje.

Për të emëruar Krasniqin në krye të PTK¬së, Grabovci e Beqaj kishin autorizime të plota prej Hashim Thaçit. Beqajt i duhej mendimi i ish-kryeministrit Hashim Thaçi, se kë do ta emëronte për ushtrues detyre të PTK-së.

Ai, së bashku me Thaçin e Grabovcin do t’ia diktonin Bordit të PTK¬së, që vazhdon të drejtohet nga Rexhë Gjonbalaj, emërimin e Nuredin Krasniqit për ushtrues detyre.

Krasniqi është mik i afërt i Xhavit Halitit, raporton "Insajderi". /albeu.com/
Shtuar më 02/09/2016, ora 17:32

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori