Plas hapur lufta Thaçi-Haradinaj, akuzat e presidentit ndaj kryeministrit
Presidenti Hashim Thaçi e ka mbajtur edhe sot një konferencë për media. Ai zgjodhi që t’ia kthej një nga një të gjitha akuzat kryeministrit Ramush Haradinaj. Thaçi i bëri thirrje kryeministrit të jetë më racional dhe i përgjegjshëm kur flet për dialogun.

Presidenti Thaçi e nisi konferencën e sotme duke e përsëritur se nuk kanë qenë më shumë se 12 mijë pjesëtarë të UCK’së dhe u bëri thirrje përfaqësuesve politikë mos të përzihen në çështje të drejtësisë.

Kjo ishte vetëm pika e parë e deklaratës hakmarrëse që Thaçi ka përgatitur sot për kryeministrin Haradinaj, i cili vazhdimisht thotë se kanë qenë 50-60 mijë veteranë të UCK’së dhe i cili ka kritikuar ashpër ish-prokurorin Elez Blakaj.

“Keqpërdorimet në listat e veteranëve duhet të hetohen deri në fund. Të gjithë e dimë se nuk kanë qenë më shumë se 12 mijë veteranë”, tha Thaçi.

“Dialogu nuk ka vdekur”, tha Thaci duke i tërhequr vëmendjen kryeministrit, i cili tha sot “Ngushëllime. Ideja e ndarjes ka vdekur”.

Tutje, Presidenti i bëri thirrje publike Haradinajt të jetë më i përgjegjshëm dhe më racional kur deklarohet.

“I bëj thirrje Kryeministrit të jetë më racional dhe më përgjegjës në deklaratat e tij për dialogun”, është shprehur Thaci.


Shtuar më 08/10/2018, ora 16:46

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori