Petroviē: Platforma e Serbisė pėr Kosovėn, nuk pėrputhet me realitetin
Pëlqej
Sllobodan Petroviē
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Platforma e Serbisė ėshtė njė dokument i papėrputhshėm me realitetin dhe i pa harmonizuar me institucionet e Serbisė, ka deklaruar Zėvendėskryeministri i Kosovės dhe njėherėsh Ministri i Administrimit tė Pushtetit Lokal, Sllobodan Petroviē.

Ai i bėri kėto komente nė konferencėn me rastin e fundvitit, me ē’rast tha se procesi i decentralizimit ėshtė pėrmbyllur suksesshėm, njofton Radio Televizioni i Kosovės.

Zėvendėskryeministri dhe Ministri i Administrimit tė Pushtetit Lokal, Sllobodan Petroviē, e quajti tė ashtuquajturėn Platformė tė Serbisė pėr Kosovėn, dokument qė nuk pėrputhet me realitetin. Petroviē tha se njė dokument i tillė, mund tė ndryshohet.

“Nuk kam pasur mundėsi ta shoh atė dokument dhe ajo qė kam parė nėpėr gazeta ėshtė diēka qė nuk ėshtė reale dhe jam i sigurt se ėshtė diēka qė do tė ketė mundėsi edhe pėr ndryshime dhe vet fakti qė ky dokument qė quhet platforma nuk ėshtė harmonizuar nėpėr institucionet e Republikės sė Serbisė, kemi pasur edhe deklaratėn e kryeministrit tė Serbisė”, tha ai.

Kėto komente, Petroviē i bėri nė konferencėn me rastin e fundvitit. Ai tha se ėshtė pėrmbyllur me sukses procesi i decentralizimit nė Kosovė, por nuk e pėrjashtoi mundėsinė qė nė tė ardhmen tė themelohen komuna tė reja.

“Kjo nuk nėnkupton se nė tė ardhmen e afėrt mund tė mos themelohen komuna tė reja. Por ne duhet tė kuptojmė se themelimi i komunave tė reja po e humb kuptimin me aplikimin e formave moderne dhe alternative tė komunikimit dhe kryerjes sė shėrbimeve”, u shpreh Petroviē.

Nė vitin 2012, MAPL-ja ka realizuar 12 projekte nė 7 sektorė ekonomik ndėrsa nė bashkėpunim me Komisionin Evropian ėshtė duke ndėrtuar 13 godina administrative. Pėr tė realizuar kėtė mandat kjo ministri ka pasur nė dispozicion 6. 350.000 euro dhe125 punonjės.
Shtuar më 22/12/2012, ora 19:23
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Sekretati Amerikan i Shtetit, John Kerry, mberriti sot ne Shqiperi per nje vizite 4-oreshe

Sekretati Amerikan i Shtetit, John Kerry, mberriti sot ne Shqiperi per nje vizite 4-oreshe