Petroviç: Pas zgjedhjeve situata në veri do ndryshojë
Pëlqej
Abonohu për lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Ministri i Administrimit të Pushtetit Lokal, Sllobodan Petroviç tha se Qeveria e Kosovës nuk përkrah asnjë lloj të zgjedhjeve që nuk kanë përkrahjen e faktorit ndërkombëtarë. Duke iu referuar mbajtjes së zgjedhjeve të Serbisë në Kosovë, Petroviçi tha se situata do të ndryshoj edhe në veri pas zgjedhjeve të 6 majit në Serbi.


Gjatë një takimi me drejtorin në Departamentin e Shtetit për zhvillimin e politikave rajonale në SHBA, Raffi Gregorian, Petroviç e quajti të parëndësishme mbajtjen eventuale të zgjedhjeve të Serbisë në Kosovë.

“Asgjë që nuk e ka përkrahjen e faktorit ndërkombëtarë nuk duhet ti jepet rëndësi e madhe. Në kemi pas zgjedhje në vitin 2009 dhe ne punojmë vetëm në këtë drejtim. Dhe jam shumë i bindur se pas zgjedhjeve që do të mbahen në Serbi, situata do të ndryshojë në veri ”, tha Petroviç.

Lidhur me zhvillimin e ndonjë dialogu të mundshëm për veriun e Kosovës, ministri Petroviç tha se është i gatshëm të jetë pjesë e çfarëdo dialogu që ka të bëjë me përmirësimin e jetës së qytetarëve serbë dhe integrimin e tyre në shoqërinë kosovarë. /albeu.com/

Shtuar më 25/04/2012, ora 13:55
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Taulant dhe Granit Xhaka janë dy vëllezërit që përballen në skuadra të ndryshme për herë tëparë në një Kampionat Evropian

Taulant dhe Granit Xhaka janë dy vëllezërit që përballen në skuadra të ndryshme për herë tëparë në një Kampionat Evropian