Përplasen shtetet kundërshtare dhe përkrahëse të Kosovës në UNESCO
Gjatë debatit pro dhe kundër shtyrjes së votimit për anëtarësimin e Kosovës janë përplasur me argumente përfaqësues të shteteve mbështetëse përfshirë edhe SHBA-të e cila ka humbur të drejtën e votës.

Përfaqësuesi i Britanisë së Madhe ka theksuar se asnjëherë nuk ka ndodhur që Konferenca e Përgjithshme të refuzojë propozimin e Këshillit Ekzekutiv të UNESCO, që do të ishte precedent.

Ndërsa vendeve kundërshtuese Rusisë, Argjentinës, Kubës i janë përgjigjur SHBA, Britania e Madhe dhe Gjermania. /albeu.com/

Shtuar më 09/11/2015, ora 12:40

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori